Magdalena Sadłowska - Jökulsárlón

"Piękna Skandynawia" to konkurs fotograficzny skierowany do wszystkich Członków Grupy FB "Skandynawia jest piękna"

Zwiedzaj Kraje Północy i wygrywaj super nagrody o łącznej wartości 12.000 PLN ufundowane przez Sponsorów konkursu.

Szczegóły konkursu znajdziesz
tutaj


Laguna lodowcowa Jökulsárlón to klejnot korony Islandii.

Jest to najgłębsze islandzkie jezioro (248 m). Miejsce to znajduje się w południowo- wschodniej Islandii bezpośrednio przy popularnej drodze numer 1. Dojazd do Jökulsárlón ze stolicy, Reykjavíku, zajmuje około 5 godzin. Zdecydowanie warto przejechać ponad 400 km i zobaczyć to malownicze miejsce. Laguna łączy się z oceanem. Składa się z mieszanki wody morskiej i słodkiej, która nadaje jej wyjątkowy kolor.

Do roku 2017 laguna Jökulsárlón była własnością prywatną. Została wykupiona przez rząd Islandii i ustanowiona rezerwatem przyrody i częścią Parku Narodowego Vatnajökull.

Zatoka lodowcowa zaczęła się tworzyć w 1934 r. na skutek wycofywania lodowca Breiðamerkurjökull, który jest częścią największego islandzkiego lodowca Vatnajökull. Jej powierzchnia wynosi 18 km2.

Laguna powstaje naturalnie ze stopionej lodowatej wody i nieustannie rośnie, gdy wielkie bloki lodu odrywają się od lodowca. To własnie przez lodowe kry miejsce to zyskało swoją popularność. Odłamują się one od brzegu lodowca i osiadają w wodach jeziora. Początkowo kry mogą być gigantyczne i osiągać kilkadziesiąt metrów wysokości. Po pewnym czasie jednak topnieją, przełamują się i dzielą na mniejsze odłamki. Po osiągnięciu odpowiednio małego rozmiaru mogą się swobodnie przemieszczać.

Góry lodowe w Jökulsárlón składają się z lodu, który ma ponad 1000 lat. Kąpiel w lagunie jest zabroniona. Kiedy patrzymy na jakąś górę lodową w Jökulsárlón, to widzimy zaledwie jej 10%. Pozostałe 90% jest zanurzone w zimnych wodach jeziora. Część lodu, która jest w wodzie topi się szybciej. Wszystkie kry lodowe pływają w lagunie do czasu aż się roztopią lub zostaną zepchniete przez prąd rzeczny do oceanu.

Praktycznie codziennie fragmenty lodu odrywają się od lodowca i w formie lodowych brył o różnych kształtach dryfują po lagunie. Zanim stopnieją i wpłyną do pobliskiego oceanu może minąć nawet kilka lat.

Kolory kry wiele mówią o wieku lodowca oraz przeszłości geologicznej. Odłamki lodu mogą być przezroczyste, białe, szare, niebieskie oraz czarne. Najbardziej zachwycają te o kryształowo błękitnej barwie, bo reprezentują najstarszy lód lodowcowy. Błękitny kolor lodu zależy od ilości powietrza uwięzionego w jego wnętrzu i od tego, w jaki sposób przenika przez nie światło słoneczne.

Czarny kolor brył lodowych to nie są zwykłe zanieczyszczenia, a pył wulkaniczny, który jest uwalniany pod wpływem topnienia lodowca. Pokazuje to, do jak wielu erupcji dochodziło w przeszłości.

Rzeka pływowa Jökulsá á Breiðamerkursand łączy jezioro Jökulsárlón z oceanem. Posiada ona tytuł najkrótszej rzeki Islandii, bo ma tylko 500 m długości. W trakcie odpływu na pełne morze wypływają nią odpowiednio małe kry, a w trakcie przypływu dzięki niej do laguny dostają się ryby, które stanowią podstawę pożywienia dla ptaków oraz fok.

Bryły lodu dryfują powoli w czystej, błękitnej wodzie, niekiedy przewracając się i zderzając z potężną siłą. Każdy, kto zatrzyma się tu na dłużej, może zaobserwować, jak prąd rzeki porywa bryły, które następnie płyną pod mostem wprost do Oceanu Atlantyckiego.

Laguna lodowcowa Jökulsárlón stanowi świetne tło dla hollywoodzkich produkcji. Na jej terenie nakręcono kilka scen do dwóch części przygód Jamesa Bonda (Zabójczy widok-1985 oraz Śmierć nadejdzie jutro- 2002), Batmana: Początek (2005), Beowulfa - Droga do sprawiedliwości (2005). Lagunę sfilmowano również jako zamarzniętą tundrę syberyjską w Larze Croft: Tomb Raider (2001).

Według mnie najlepsze ujęcia Jökulsárlón są przedstawione w scenie pościgu samochodowego w filmie o przygodach Agenta 007: "Śmierć nadejdzie jutro"(tytuł oryginalny: "Die Another Day"). Zespół produkcyjny musiał zamrozić lagunę. Było to duże wyzwanie, bo łączy się ona z wodą morską i nie zawsze zamarza. Dodatkowo gwałtownie zmienna pogoda sprawia, że lód w niej szybko topnieje. Ekipie produkcyjnej udało się wtedy otrzymać wystarczająco gruby lód i nakręcić pościg samochodowy, wśród gór lodowych laguny.


Na dalszym etapie podróży polecam przespacerować się brzegiem zatoki Jökulsárlón do unikalnej Diamentowej Plaży (isl. Breiðamerkursandur, ang. Diamond Beach). Jest to czarny odcinek wybrzeża niemal zawsze pokryty półprzezroczystymi lodowymi bryłami, które błyszczą w słońcu, podobnie jak diamenty.


Warto też podjechać i zobaczyć lagunę lodowcową Fjallsárlón, która znajduje się zaledwie 10 km od Diamentowej Plaży. Jest to miejsce z teledysku zespołu KALEO do utworu "Save Yourself".

Nakręcenie go zajęło 22 godziny. W opinii lidera zespołu był to najtrudniejszy muzyczny projekt do tej pory przez nich zrealizowany. Sprzęt zespołu był zasilany przez dwa generatory na łodziach z liniami energetycznymi biegnącymi pod wodą. Deszcz zmusił dwóch muzyków smyczkowych do wycofania się z nagrania. Ponadto góra lodowa cały czas się poruszała.


Obecnie,bez tłumów turystów, na lagunach lodowcowych, panuje przejmująca cisza przerywana odgłosem odrywających się fragmentów lodu, który dryfuje po jeziorze. Jęzor lodowca w tle co jakiś czas zachodzi delikatną mgłą. Góry lodowe w takiej scenerii to mistyka przyrody i frajda dla pasjonatów fotografii.