Anna Jeżowska - Dagsturhytta

"Piękna Skandynawia" to konkurs fotograficzny skierowany do wszystkich Członków Grupy FB "Skandynawia jest piękna"

Zwiedzaj Kraje Północy i wygrywaj super nagrody o łącznej wartości 12.000 PLN ufundowane przez Sponsorów konkursu.

Szczegóły konkursu znajdziesz
tutaj

Anna Jeżowska - Dagsturhytta

Dagsturhytta- czyli kabina na jednodniową wycieczkę…

Norweskie góry oferują jedne z najpiękniejszych punktów widokowych w Europie. I aby przekonać się o tym trzeba wspiąć się czasami bardzo wysoko, a czasami wystarczy podejść tylko kawałek i już możemy cieszyć się wymarzonym widokiem. Niestety tych ładniejszych punktów widokowych jest więcej i niestety są one bardziej wymagające. Aby dotrzeć tam wysoko nawet przez tych mniej doświadczonych wędrowców górskich wystarczy trochę chęci i motywacji… I właśnie taką motywacją są kabiny jednodniowe nazywane w Norwegii – Dagsturhytta…

Projekt domków jednodniowych rozpoczął się jako nieco szalony pomysł w gminie Sogn og Fjordane w 2016 r. i miał na celu, aby każdy w powiecie miał możliwość codziennej aktywności fizycznej niezależnie od wieku i pogody… Obecnie domki są dobrze znanym i popularnym celami wędrówek w całym hrabstwie Vestland. Domki są miejscem schronienia i nabrania sił przed dalszą wędrówką w góry lub powrotem do punktu wyjścia.

Pomysłodawcy projektu mają silne pragnienie, aby więcej ludzi zaczęło uprawiać aktywność fizyczną, co jest ważne dla zdrowia publicznego. Nie chodzi tu o bieganie ale zwykłe wyjście z domu na spacer. Domki jednodniowe w Sogn og Fjordane są pod tym względem sukcesem. Są to dobre miejsca na piesze wędrówki i miejsca spotkań,z rodziną czy przyjaciółmi, a także przyczyniają się do tego, że więcej osób w każdym wieku wybiera się w ich stronę. Dlatego też zupełnie naturalne było kontynuowanie tego projektu w pozostałej części zachodniej Norwegii… Pierwsza kabina została oddana do użytku w grudniu 2017 r., a ostatnia we wrześniu 2019 r.

Wszystkie kabiny są podobnych rozmiarów, mają 15 m2 i są w zasadzie bez ogrzewania, prądu i urządzeń sanitarnych. Niektóre gminy ulepszyły nieco projekty i dodatkowo zbudowały zewnętrzne toalety, zainstalowały panele słoneczne i panele ciepła wewnątrz budynku. Kabiny powinny być miejscem, w którym można zjeść suchy prowiant, schować przed deszczem, trochę się ogrzać i przejrzeć książki. Każdy domek ma swoją własną mini bibliotekę – z nowymi norweskimi książkami, głównie książkami dla dzieci. Mini biblioteka to kolejny pomysł na czytanie książek, które w ostatnich latach poszły w odstawkę…

Dagsturhytta- Leikanger / Orrabu

Kabina na jednodniową wycieczkę znajduje się na Eggjahaugane w Leikanger i nazywa się Orrabu. Z Eggjahaugane mamy widok na centrum wsi Hermansverk, wieś Fresvik, Feios i Sognefjord. Aby dojechać do miejsca startu należy przejechać przez całą wieś i kierować się w stronę wyciągu narciarskiego Kleppa. Na miejscu jest spory parking na którym należy parkować. Droga jest po drodze oznakowana.

Będąc na miejscu mamy kilka możliwości wędrówek, aby dostać się do Orrabu. Najkrótszy startuje z parkingu pod Kleppa. Można podążać ścieżką prosto w górę po stoku narciarskim lub podążać szutrową drogą wokół zbocza w lewo. U góry ścieżka częściowo torfowa, ale położono deski. Trasa jest oznakowana. My poszliśmy po ścieżce przez zjazd narciarski, prosto, szybko i mało skomplikowanie.

Kabuna Eggjahaugen znajduje się na wysokości około 530 m n.p.m a cała wycieczka do niej trwa około 30-45 minut z parkingu przy Kleppa. Trasa to 1,5 km w jedną stronę.