• Magdalena Sadłowska - Laguny termalne

"Piękna Skandynawia" to konkurs fotograficzny skierowany do wszystkich Członków Grupy FB "Skandynawia jest piękna"

Zwiedzaj Kraje Północy i wygrywaj super nagrody o łącznej wartości 12.000 PLN ufundowane przez Sponsorów konkursu.

Szczegóły konkursu znajdziesz tutaj

Magdalena Sadlowska - Termalne laguny Islandia

Mistyczne termalne laguny w wul­ka­nicz­nej scenerii południowo-zachodniej Islandii.

Islandzkie baseny geotermalne przyciągają podróżników i wielbicieli natury z całego świata. Kąpiel w ciepłych wodach Islandii jest popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Różnorodność takich miejsc zaspokaja wymagania wszystkich.

Łatwy dostęp do energii geotermalnej przyczynił się do powstania licznych basenów. Odgrywają one ważną rolę w historii Islandii.

Na wyspie zawsze uważano, że kąpiel w zimnym morzu wzmocnia organizm i jest zdrowa. W 1908 r. w Islandii szeroko rozpowszechniona była gruźlica. Wielu młodych ludzi umierało i wtedy za dobrą ochronę przed tą śmiertelną chorobą uznano aktywność na świeżym i zimnym powietrzu. Ludzie starali się pływać i kąpać się w zimnym morzu. Nauka pływania stała się obowiązkowa we wszystkich islandzkich szkołach w 1943 r. Faktem jest, że teraz na wyspie, już sześcioletnie dzieci powinny umieć pływać. Kultura pływania w Islandii jest bardzo dobrze rozwinięta i ciężko poznać Islandczyka, który nie chodziłby na basen. Pływanie, a właściwie pobyt na pływalniach jest najpopularniejszą formą wypoczynku. Islandczycy lubią kąpiele w odkrytych basenach, niezależnie od pory roku. To w nich w dużej mierze toczy się życie towarzyskie wyspy. Niezależnie od formy kąpieli - pływanie, terapia wodna czy zwykłe moczenie się w wannie - dają one liczne korzyści zdrowotne. Przyczyniają się do łagodzenia stresu, mają działanie relaksujące. Islandia w pełni czerpie w tych właściwości dlatego korzystanie z basenów i gorących źródeł jest niemal wpisane w społeczny krajobraz tego kraju.bBaseny służą nie tylko do rekreacji, wypoczynku czy dbania o zdrowie, ale również stanowią miejsce spotkań i rozmów. Często spotyka się tłumy Islandczyków leżące w gorącej kąpieli na zewnątrz. Ludzie dyskutują o najróżniejszych sprawach, popijają napoje rozkoszując się ciepłem wody.

Baseny są postrzegane także jako element polityki zdrowia publicznego, zarówno pod względem nauki pływania wśród dzieci, jak i aktywizacji osób starszych, zachęcając ludzi do codziennej aktywności. Równocześnie mają aspekt społeczny. W basenach czy gorących źródłach wszyscy są równi. Swój status zostawia się przed wejściem do basenu. Taka forma spędzania czasu zacieśnia więzi społeczne.

Islandia leży w "gorącym punkcie" na Ziemi, co powoduje dużą aktywność geotermalną. Cała ciepła woda na Islandii jest geotermalna. Używa się jej na co dzień do ogrzewania domów. Inaczej niż w większości miejsc na świecie, zamiast konieczności podgrzewania wody, należy ją na wyspie chłodzić.

Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie w szklarniach uprawia się banany, melony, tropikalne kwiaty. Islandia może generować energię dla całej Europy, ale problemem jest jej transport. W Islandii niektóre baseny geotermalne to ogromne konstrukcje. W południowo-zachodniej Islandii obecnie funkcjonują dwa popularne kompleksy, spa geotermalne: Blue Lagoon Geothermal SPA (pol.: Błękitna Laguna, isl.: Bláa Lónið) oraz niedawno oddana do użytku Sky Lagoon (pol.: Podniebna Laguna).

Stopover spędzony w lagunach polecamy jest każdemu, kto ma problem ze zmianą czasu przy podróżach transatlantyckich.

Obie geotermalne laguny stały się najpopularniejszymi miejscami na mapie turystycznej Islandii. Pomimo dosyć kosztownego wstępu, są odwiedzane przez ok. 90% podróżnych przybywających na wyspę. W 2012 r. Błękitna Laguna została uznana przez National Geographic za jeden z 25 cudów świata. Blue i Sky Lagoon można zakwalifikować do luksusowych obiektów spa z imponującymi walorami uzdrowiskowymi, bazą hotelową, restauracją, barem wodnym, sauną, łaźnią parową i małym wodospadem. Obiekty standardowo posiadają sklep z pamiątkami, a także prywatne udogodnienia, strefę relaksu oraz gabinet masażu. Projekty lagun zostały oparte na naturalnym krajobrazie Islandii. Architektura znajdujących się w nich obiektów nawiązuje do islandzkiej natury i tradycyjnych elementów. Wszystko jest płynnie zintegrowane z otoczeniem np. w Podniebnej Lagunie pomieszczenie do Sky Ritual przypomina tradycyjne islandzkie domy z murawy a krawędź "nieskończoności" basenu idealnie wtapia się w krajobraz oceanu. Basen jest pomysłowy, bo nie widać jego krawędzi tworząc oryginalny efekt wizualny. Odpoczywając w gorącej wodzie i spoglądając na bezkresny ocean, odnosi się wrażenie, że laguna łączy się z nim i stanowi jedność. Średnia temperatura wody w termalnych kompleksach spa waha się pomiędzy 37°C, a 40°C.

Woda jest lecznicza i bogata w krzemionkę, siarkę, glony i sole mineralne. W Blue Lagoon charakterystyczne jest białe błoto krzemionkowe. Sól mineralna i szereg innych minerałów uzupełniają wyjątkowy skład wody i przyczyniają się do jej zdumiewającej skuteczności jako źródła uzdrawiania i odmładzania.

Kąpiel w błękitno-mlecznym basenie poprawia kondycję skóry, co jest zauważalne od razu, a także wspomaga leczenie różnorodnych chorób skórnych, takich jak łuszczyca, egzema, łupież pstry, trądzik i wypryski. Blue Lagoon położona jest w połowie drogi między lotniskiem Keflavik i Reykjavikiem, w pobliżu miasta Grindavik i nowego wulkanu Geldingadalur. Sky Lagoon znajduje się w regionie stołecznym, w Kópavogur, mieście, które znajduje się zaledwie kilka minut jazdy od centrum Reykjaviku. Kąpiel w geotermalnych wodach lagun daje możliwość odpoczynku w gorącej wodzie i pozwala zanurzyć się w pięknej islandzkiej przyrodzie.

Tego typu miejsca sprawiają, że pomimo surowego klimatu Islandia często znajduje się w czołówce najszczęśliwszych krajów świata. Wyspa dzięki geotermalnym basenom stała się oryginalną świątynią natury i oazą spokoju.